Każdemu z nas zdarzyło się usłyszeć, że lepiej zapobiegać, niż leczyć – a przez to w dziedzinie dbania o zęby rozumie się dokładne, regularne szczotkowanie oraz wizyty kontrolne. Jednak prawidłowa higiena jamy ustnej nierzadko nie wystarcza. Zwłaszcza, kiedy na co dzień praktykowane są nawyki, które szkodzą zębom, takie jak picie kawy i herbaty, spożywanie słodyczy oraz palenie papierosów. W miarę upływu czasu wspomniane substancje prowadzą nie tylko do powstawania przebarwień na powierzchni zębów, ale także powodują odkładanie się osadu i kamienia nazębnego.

 

Osad występuje w miękkiej postaci i w większości jest usuwany z zębów podczas codziennych praktyk higienicznych. Jednak w przypadku niedokładnego czyszczenia we wszelkich zakamarkach i zagłębieniach stopniowo odkłada się dalej i ulega mineralizacji. Złogi twardej płytki nazębnej to już kamień, który należy regularnie usuwać. Nie jest możliwe bezpieczne wykonanie tego zabiegu w domu, dlatego z pomocą przychodzą metody profilaktyki zębów wykonywane w gabinetach dentystycznych.

 

Skalling

Jest to zabieg, któremu warto poddawać się przynajmniej raz w roku. Jeżeli jednak należymy do grona palaczy lub miłośników kawy czy herbaty, należy częściej odwiedzać stomatologa w celu przeprowadzenia takiej procedury. Dostępnych jest kilka rodzajów skallingu. Każdy z nich różni się zastosowaną technologią. Występują zatem metody: tradycyjna z użyciem skalera, dłutka i młoteczka, mechaniczna wykorzystująca frezarki, chemiczna (w której dentysta nakłada na zęby perhydrol w odpowiednim stężeniu), a także dźwiękowa, ultradźwiękowa i laserowa. Najpowszechniejszą praktyką stosowaną w gabinetach jest skallowanie zębów przy pomocy urządzenia wytwarzającego ultradźwięki.

 

Piaskowanie zębów

W tym zabiegu wykorzystywana jest piaskarka. Stomatolog nanosi nią aerozol, w którym zawieszone są drobiny piasku dentystycznego. Specjalny ssak odprowadza pozostałości produktu i zanieczyszczonej śliny z jamy ustnej. Ta metoda profilaktyki zębów jest bezbolesna i bezpieczna dla szkliwa, a ponadto pozwala oczyścić nawet najbardziej niedostępne miejsca. Stosuje się ją jako uzupełnienie skallingu. Dzięki piaskowaniu zęby stają się gładsze oraz jaśniejsze i przez to lepiej reagują na zabiegi wybielające. Zaleca się przeprowadzać ten zabieg u osób z aparatami ortodontycznymi, które mogą mieć szczególne problemy z doczyszczeniem zębów.

 

Fluoryzacja

Słowo to wielu osobom kojarzy się z myciem zębów nieprzyjemną w smaku substancją, którą szkolna higienistka przynosiła dzieciom od czasu do czasu. Mimo to zabieg jest bardzo istotny i może uchronić przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Profesjonalna fluoryzacja w gabinecie dentystycznym wykorzystuje pierwiastek chemiczny – fluor. Warto wykonać ją po zabiegu piaskowania. Ten rodzaj profilaktyki zębów pozwala ustrzec je przed próchnicą poprzez wzmocnienie szkliwa i zahamowanie rozwoju szkodliwych bakterii, które przyczyniają się do powstawania osadu i kamienia nazębnego, a nierzadko także do paradontozy.

Umów wizytę